Vishay Semiconductor/Diodes Division BZD27C75P-M-18
BZD27C75P-M-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZD27C75P-M-18
Brief Description
DIODE ZENER 800MW SMF DO219-M
Datasheet Download
BZD27C75P-M-18.pdf
Availability of BZD27C75P-M-18
QUANTITY
BZD27C75P-M-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZD27C75P-M-18
Internal Part NumberEIS-BZD27C75P-M-18
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)75V
Tolerance-
Power - Max800mW
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 56V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZD27C75P-M-18
Related LinksBZD27C7, BZD27C75P-M-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZD27C75P-M-18 Details Description
Related parts for BZD27C75P-M-18
TVS DIODE 5VWM 15.5VC SC74-6 datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 127 TYPE D 33POS datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 2CH 15SPS 8MSOP datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CML LOW 7PPM datasheet.pdf