Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG03C240TR3
BZG03C240TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BZG03C240TR3
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG03C240TR3.pdf
Availability of BZG03C240TR3
QUANTITY
BZG03C240TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG03C240TR3
Internal Part NumberEIS-BZG03C240TR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)240V
Tolerance-
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)850 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 180V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 500mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG03C240TR3
Related LinksBZG03C, BZG03C240TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG03C240TR3 Details Description
Related parts for BZG03C240TR3
RES SMD 332 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 68K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 2.4GHZ ISM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 1W DO204AL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
LEADED NTC THERMISTOR datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 120 OHM 8SIP datasheet.pdf
ASSY, CAP, 12 POS, AMPSEAL 16, V datasheet.pdf