Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG03C62TR3
BZG03C62TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BZG03C62TR3
Brief Description
DIODE ZENER 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG03C62TR3.pdf
Availability of BZG03C62TR3
QUANTITY
BZG03C62TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG03C62TR3
Internal Part NumberEIS-BZG03C62TR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)62V
Tolerance-
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 47V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 500mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG03C62TR3
Related LinksBZG03, BZG03C62TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG03C62TR3 Details Description
Related parts for BZG03C62TR3
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 5.6MHZ 8SO datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY DPDT 120 VAC 8 datasheet.pdf
RES SMD 2.21 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 71 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T412 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X6S 0603 datasheet.pdf
CAP POLYMER 15UF 20% 20V T/H datasheet.pdf