Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG04-10TR3
BZG04-10TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BZG04-10TR3
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 10VWM 17VC DO214AC
Datasheet Download
BZG04-10TR3.pdf
Availability of BZG04-10TR3
QUANTITY
BZG04-10TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG04-10TR3
Internal Part NumberEIS-BZG04-10TR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, BZG04
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
Voltage - Breakdown (Min)11.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)17.7A
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency1000pF @ 1MHz
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG04-10TR3
Related LinksBZG04, BZG04-10TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG04-10TR3 Details Description
Related parts for BZG04-10TR3
CONN RECEPTACLE 7POS .100 15AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 2MM R/A T/H datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
6.5 W/B REC HSG datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf