Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG04-110TR3
BZG04-110TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BZG04-110TR3
Brief Description
TVS DIODE 110VWM 185VC DO214AC
Datasheet Download
BZG04-110TR3.pdf
Availability of BZG04-110TR3
QUANTITY
BZG04-110TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG04-110TR3
Internal Part NumberEIS-BZG04-110TR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)110V
Voltage - Breakdown (Min)124V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp185V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.6A
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency153pF @ 1MHz
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG04-110TR3
Related LinksBZG04-, BZG04-110TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG04-110TR3 Details Description
Related parts for BZG04-110TR3
IC CONTROLLER FASTCHRGE 16-DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PATCHBAY 1 RACK JACK FRONT ACC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 300 OHM 1W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 100TQFP datasheet.pdf
SERIAL-TO-ETHERNET datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf