Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG04-39TR
BZG04-39TR picture photo
Mfg. Part Number
BZG04-39TR
Brief Description
TVS DIODE 39VWM 65.5VC DO214AC
Datasheet Download
BZG04-39TR.pdf
Availability of BZG04-39TR
QUANTITY
BZG04-39TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG04-39TR
Internal Part NumberEIS-BZG04-39TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)39V
Voltage - Breakdown (Min)44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp65.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.6A
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency370pF @ 1MHz
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG04-39TR
Related LinksBZG04, BZG04-39TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG04-39TR Details Description
Related parts for BZG04-39TR
IDC CABLE - MSD14K/MC14M/X datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 65A D-PAK datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE 250V datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 15NS 84PLCC datasheet.pdf
CONN HDR SPRING DL 14POS SLD CUP datasheet.pdf
CAP CER 28PF 5KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
HAN D M CRIMP CONTACT AWG 18 datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 28POS datasheet.pdf