Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG04-51TR
BZG04-51TR picture photo
Mfg. Part Number
BZG04-51TR
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 51VWM 86.5VC DO214AC
Datasheet Download
BZG04-51TR.pdf
Availability of BZG04-51TR
QUANTITY
BZG04-51TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG04-51TR
Internal Part NumberEIS-BZG04-51TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, BZG04
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)51V
Voltage - Breakdown (Min)58V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp86.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.5A
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency310pF @ 1MHz
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG04-51TR
Related LinksBZG04, BZG04-51TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG04-51TR Details Description
Related parts for BZG04-51TR
RES SMD 7.87K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
ISP 4PORT CYPRESS ENCORE II MCU datasheet.pdf
IC DAC 10BIT I2C QUAD 10-MSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 24POS 10MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP BCD T/H 42V datasheet.pdf
RES 178K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING datasheet.pdf
ER 2C 2#16S PIN RECP datasheet.pdf
50A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf