Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C13-E3-TR3
BZG05C13-E3-TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C13-E3-TR3
Brief Description
DIODE ZENER 13V 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C13-E3-TR3.pdf
Availability of BZG05C13-E3-TR3
QUANTITY
BZG05C13-E3-TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C13-E3-TR3
Internal Part NumberEIS-BZG05C13-E3-TR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)13V
Tolerance±5%
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 10V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C13-E3-TR3
Related LinksBZG05C1, BZG05C13-E3-TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C13-E3-TR3 Details Description
Related parts for BZG05C13-E3-TR3
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
CONN PLUG 5 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.91A 62 MOHM SMD datasheet.pdf
DIE SET (4) .250 EXP INSUL datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf