Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C22-HE3-TR3
BZG05C22-HE3-TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C22-HE3-TR3
Brief Description
DIODE ZENER 22V 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C22-HE3-TR3.pdf
Availability of BZG05C22-HE3-TR3
QUANTITY
BZG05C22-HE3-TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C22-HE3-TR3
Internal Part NumberEIS-BZG05C22-HE3-TR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)22V
Tolerance±5%
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)25 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 16V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C22-HE3-TR3
Related LinksBZG05C22, BZG05C22-HE3-TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C22-HE3-TR3 Details Description
Related parts for BZG05C22-HE3-TR3
CONN RECEPTACLE 3POS .093 datasheet.pdf
NAIL HARNESS BOARD 5.0" datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX6960 datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 127K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 10POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP LN 2MHZ 8SSOP datasheet.pdf