Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C24-HE3-TR
BZG05C24-HE3-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C24-HE3-TR
Brief Description
DIODE ZENER 24V 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C24-HE3-TR.pdf
Availability of BZG05C24-HE3-TR
QUANTITY
BZG05C24-HE3-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C24-HE3-TR
Internal Part NumberEIS-BZG05C24-HE3-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)24V
Tolerance±5%
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)25 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 18V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C24-HE3-TR
Related LinksBZG05C2, BZG05C24-HE3-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C24-HE3-TR Details Description
Related parts for BZG05C24-HE3-TR
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 01POS VERT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 20K OHM 5% 225W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
COLLET REDUCER FOR FGG.1B. datasheet.pdf
HAN ACCESS PG 13.5 - 1/2" ADAPTE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 3W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf