Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C27-HE3-TR3
BZG05C27-HE3-TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C27-HE3-TR3
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 27V 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C27-HE3-TR3.pdf
Availability of BZG05C27-HE3-TR3
QUANTITY
BZG05C27-HE3-TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C27-HE3-TR3
Internal Part NumberEIS-BZG05C27-HE3-TR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)27V
Tolerance±5%
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 20V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C27-HE3-TR3
Related LinksBZG05C27, BZG05C27-HE3-TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C27-HE3-TR3 Details Description
Related parts for BZG05C27-HE3-TR3
IDC CABLE - MPD34K/MC34F/MPD34K datasheet.pdf
CONN SSMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 3.16 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CUSTOM RESISTOR BLANK 2512 datasheet.pdf
4.8MM X 6.3MM 1=25/PK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MOD RF DATA TXRX 868MHZ PRO datasheet.pdf