EPCOS (TDK) B43540B9187M
B43540B9187M picture photo
Mfg. Part Number
B43540B9187M
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43540B9187M.pdf
Availability of B43540B9187M
QUANTITY
B43540B9187M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540B9187M
Internal Part NumberEIS-B43540B9187M
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)330 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.59A
Impedance390 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540B9187M
Related LinksB43540, B43540B9187M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540B9187M Details Description
Related parts for B43540B9187M
FUSE GLASS 375MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV DARL W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 85V 110A ISOPLUS220 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 13.56MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 10W datasheet.pdf