Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C30-HE3-TR
BZG05C30-HE3-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C30-HE3-TR
Brief Description
DIODE ZENER 30V 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C30-HE3-TR.pdf
Availability of BZG05C30-HE3-TR
QUANTITY
BZG05C30-HE3-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C30-HE3-TR
Internal Part NumberEIS-BZG05C30-HE3-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)30V
Tolerance±5%
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 22V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C30-HE3-TR
Related LinksBZG05C3, BZG05C30-HE3-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C30-HE3-TR Details Description
Related parts for BZG05C30-HE3-TR
THERMISTOR PTC 25V 50 OHM @100C datasheet.pdf
FILTR SAW 1.57542GHZ LOWLOSS SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 50W datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 200POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 30 TYPE D 7POS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 25A 125V datasheet.pdf