Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C30-HE3-TR3
BZG05C30-HE3-TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C30-HE3-TR3
Brief Description
DIODE ZENER 30V 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C30-HE3-TR3.pdf
Availability of BZG05C30-HE3-TR3
QUANTITY
BZG05C30-HE3-TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C30-HE3-TR3
Internal Part NumberEIS-BZG05C30-HE3-TR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)30V
Tolerance±5%
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 22V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C30-HE3-TR3
Related LinksBZG05C30, BZG05C30-HE3-TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C30-HE3-TR3 Details Description
Related parts for BZG05C30-HE3-TR3
IC Z8 GP MCU 16K OTP 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS DUAL VERT PCB datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 133MHZ 208QFP datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm Series 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
RES SMD 1.01K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER BLUE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .156" datasheet.pdf