Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C33-E3-TR3
BZG05C33-E3-TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C33-E3-TR3
Brief Description
DIODE ZENER 33V 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C33-E3-TR3.pdf
Availability of BZG05C33-E3-TR3
QUANTITY
BZG05C33-E3-TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C33-E3-TR3
Internal Part NumberEIS-BZG05C33-E3-TR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)33V
Tolerance±5%
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)35 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 24V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C33-E3-TR3
Related LinksBZG05C3, BZG05C33-E3-TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C33-E3-TR3 Details Description
Related parts for BZG05C33-E3-TR3
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .064"D .075"L datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
IC TFT LCD CTRLR W/MCU 128-LQFP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf