Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C39-E3-TR
BZG05C39-E3-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C39-E3-TR
Brief Description
DIODE ZENER 39V 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C39-E3-TR.pdf
Availability of BZG05C39-E3-TR
QUANTITY
BZG05C39-E3-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C39-E3-TR
Internal Part NumberEIS-BZG05C39-E3-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)39V
Tolerance±5%
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)50 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 30V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C39-E3-TR
Related LinksBZG05C3, BZG05C39-E3-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C39-E3-TR Details Description
Related parts for BZG05C39-E3-TR
FIXED IND 6.8UH 1.2A 179.7 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle Firewire (IEEE 1394) 6 Position Through Hole, Right Angle, Vertical datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
SR BTS CB PC 7 ASY CV datasheet.pdf
9POS METALLIZED PLSTC. datasheet.pdf