Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C3V9-HE3-TR3
BZG05C3V9-HE3-TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C3V9-HE3-TR3
Brief Description
DIODE ZENER 3.9V 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C3V9-HE3-TR3.pdf
Availability of BZG05C3V9-HE3-TR3
QUANTITY
BZG05C3V9-HE3-TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C3V9-HE3-TR3
Internal Part NumberEIS-BZG05C3V9-HE3-TR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.9V
Tolerance±5%
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C3V9-HE3-TR3
Related LinksBZG05C3V, BZG05C3V9-HE3-TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C3V9-HE3-TR3 Details Description
Related parts for BZG05C3V9-HE3-TR3
REG SW 1.075-1.85V 30A HORZ datasheet.pdf
RACEWAY 1CHAN LG AD LGY(10=10') datasheet.pdf
KIT USB DEVELOPMENT LOW SPEED datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 100POS .100 WW AU datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 2000W datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC SBC CAN HS 5.0V 32SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf