Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C43-E3-TR
BZG05C43-E3-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C43-E3-TR
Brief Description
DIODE ZENER 43V 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C43-E3-TR.pdf
Availability of BZG05C43-E3-TR
QUANTITY
BZG05C43-E3-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C43-E3-TR
Internal Part NumberEIS-BZG05C43-E3-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)43V
Tolerance±5%
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)50 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 33V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C43-E3-TR
Related LinksBZG05C4, BZG05C43-E3-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C43-E3-TR Details Description
Related parts for BZG05C43-E3-TR
FIXED IND 1.5UH 16.5A 2.5 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 15.8 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
FUSE AUTO 30A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 6.5VOUT 25W datasheet.pdf