Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C43-E3-TR3
BZG05C43-E3-TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C43-E3-TR3
Brief Description
DIODE ZENER 43V 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C43-E3-TR3.pdf
Availability of BZG05C43-E3-TR3
QUANTITY
BZG05C43-E3-TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C43-E3-TR3
Internal Part NumberEIS-BZG05C43-E3-TR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)43V
Tolerance±5%
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)50 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 33V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C43-E3-TR3
Related LinksBZG05C4, BZG05C43-E3-TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C43-E3-TR3 Details Description
Related parts for BZG05C43-E3-TR3
IC BALLAST CONTRL 16SOP datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
RES 7K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 600W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN SSL PLUG 2POS 3.7MM SOLDER datasheet.pdf