Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C43-HE3-TR
BZG05C43-HE3-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C43-HE3-TR
Brief Description
DIODE ZENER 43V 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C43-HE3-TR.pdf
Availability of BZG05C43-HE3-TR
QUANTITY
BZG05C43-HE3-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C43-HE3-TR
Internal Part NumberEIS-BZG05C43-HE3-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)43V
Tolerance±5%
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)50 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 33V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C43-HE3-TR
Related LinksBZG05C4, BZG05C43-HE3-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C43-HE3-TR Details Description
Related parts for BZG05C43-HE3-TR
RES SMD 6.8K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
Connector Receptacle 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ADC/DAC W/8051 MCU FLSH 36QFN datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 62POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
IPD M18 NONSHLD 3W SPST M12 datasheet.pdf
RES 470 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
470UF 10V 10,3X32,0MM 125C 20000 datasheet.pdf