Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C51-HE3-TR
BZG05C51-HE3-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C51-HE3-TR
Brief Description
DIODE ZENER 51V 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C51-HE3-TR.pdf
Availability of BZG05C51-HE3-TR
QUANTITY
BZG05C51-HE3-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C51-HE3-TR
Internal Part NumberEIS-BZG05C51-HE3-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)51V
Tolerance±5%
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)115 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 39V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C51-HE3-TR
Related LinksBZG05C5, BZG05C51-HE3-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C51-HE3-TR Details Description
Related parts for BZG05C51-HE3-TR
FUSE GLASS 63MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
LP 7.62/03/90 3.2SN OR datasheet.pdf
SGE-245-2-2410L 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
GANG PROGRAMMER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CELLULAR ROUTING GATEWAY WR21 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS PIN datasheet.pdf