Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C51-HE3-TR3
BZG05C51-HE3-TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C51-HE3-TR3
Brief Description
DIODE ZENER 51V 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C51-HE3-TR3.pdf
Availability of BZG05C51-HE3-TR3
QUANTITY
BZG05C51-HE3-TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C51-HE3-TR3
Internal Part NumberEIS-BZG05C51-HE3-TR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)51V
Tolerance±5%
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)115 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 39V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C51-HE3-TR3
Related LinksBZG05C51, BZG05C51-HE3-TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C51-HE3-TR3 Details Description
Related parts for BZG05C51-HE3-TR3
PHONE PLUG MINI 3-COND .173" datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LV SOT23-8 datasheet.pdf
CONN HSG HDR METRAL 6POS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1.5A TO263-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5VIN 15V DIP SGL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 2000W datasheet.pdf
RES 3K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIN-ON TAB HSG 2P datasheet.pdf
CAP FILM 8.2UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf