Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C6V8-E3-TR3
BZG05C6V8-E3-TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C6V8-E3-TR3
Brief Description
DIODE ZENER 6.8V 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C6V8-E3-TR3.pdf
Availability of BZG05C6V8-E3-TR3
QUANTITY
BZG05C6V8-E3-TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C6V8-E3-TR3
Internal Part NumberEIS-BZG05C6V8-E3-TR3
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.8V
Tolerance±5%
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)3.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C6V8-E3-TR3
Related LinksBZG05C6V, BZG05C6V8-E3-TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C6V8-E3-TR3 Details Description
Related parts for BZG05C6V8-E3-TR3
CAP CER 1500PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 5.36 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 56V 8.2 OHM 120C datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf