Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C7V5-HE3-TR
BZG05C7V5-HE3-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C7V5-HE3-TR
Brief Description
DIODE ZENER 7.5V 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C7V5-HE3-TR.pdf
Availability of BZG05C7V5-HE3-TR
QUANTITY
BZG05C7V5-HE3-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C7V5-HE3-TR
Internal Part NumberEIS-BZG05C7V5-HE3-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Tolerance±5%
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)3 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 4.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C7V5-HE3-TR
Related LinksBZG05C7V, BZG05C7V5-HE3-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C7V5-HE3-TR Details Description
Related parts for BZG05C7V5-HE3-TR
IC DAC 16BIT QUAD MULT 28-SSOP datasheet.pdf
IC ENCORE MC MCU FLASH 4K 32LQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 450MA TO92-3 datasheet.pdf
BOARD SHIELD .476X.538" FRAME datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf