Bulgin BZM27/Z0000/63A
BZM27/Z0000/63A picture photo
Mfg. Part Number
BZM27/Z0000/63A
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
POLYSNAP POWER INLET MODULE
Datasheet Download
BZM27/Z0000/63A.pdf
Availability of BZM27/Z0000/63A
QUANTITY
BZM27/Z0000/63A Order Process
Ship out your order
Specifications of BZM27/Z0000/63A
Internal Part NumberEIS-BZM27/Z0000/63A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesPolysnap® BZM
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL15A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch FeaturesSwitch On-Off, Illuminated
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 54.90mm x 21.30mm
Panel Thickness0.039" (1.00mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, ENEC, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZM27/Z0000/63A
Related LinksBZM27/Z, BZM27/Z0000/63A Datasheet, Bulgin Distributor
BZM27/Z0000/63A Details Description
Related parts for BZM27/Z0000/63A
TERM BLOCK PLUG 16POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 32POS 1.27MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
ELECT COND TRANSFER 1"X36YDS datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
BUS COUPLER datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC RXRX 1MB 2.4GHZ SHOCK 24QFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW SOT323 datasheet.pdf