Vishay Semiconductor/Diodes Division BZM55B4V7-TR
BZM55B4V7-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZM55B4V7-TR
Datasheet Download
BZM55B4V7-TR.pdf
Availability of BZM55B4V7-TR
QUANTITY
BZM55B4V7-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZM55B4V7-TR
Internal Part NumberEIS-BZM55B4V7-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)4.7V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)600 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZM55B4V7-TR
Related LinksBZM55B, BZM55B4V7-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZM55B4V7-TR Details Description
Related parts for BZM55B4V7-TR
RES SMD 0.82 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FILTER LINE 34mH/.9MH .7A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
RES 5K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf