Vishay Semiconductor/Diodes Division BZM55C13-TR
BZM55C13-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZM55C13-TR
Datasheet Download
BZM55C13-TR.pdf
Availability of BZM55C13-TR
QUANTITY
BZM55C13-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZM55C13-TR
Internal Part NumberEIS-BZM55C13-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)13V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)110 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 10V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZM55C13-TR
Related LinksBZM55, BZM55C13-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZM55C13-TR Details Description
Related parts for BZM55C13-TR
CONN HEADER 26POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
SIDAC SYM 3CHP 200V 400A TO220 datasheet.pdf
RES SMD 5.62M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 31POS TIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 1.3W DO41 datasheet.pdf