Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT03D200-TR
BZT03D200-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZT03D200-TR
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 158VWM 284VC SOD57
Datasheet Download
BZT03D200-TR.pdf
Availability of BZT03D200-TR
QUANTITY
BZT03D200-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT03D200-TR
Internal Part NumberEIS-BZT03D200-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)158V
Voltage - Breakdown (Min)180V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp284V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.1A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseSOD-57, Axial
Supplier Device PackageSOD-57
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT03D200-TR
Related LinksBZT03D, BZT03D200-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT03D200-TR Details Description
Related parts for BZT03D200-TR
SENSOR REFL LONG H TYPE W/OSC datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 128LQFP datasheet.pdf
FUSE T/D CLASS L 6000A 600V datasheet.pdf
SENSOR I/O CONNECTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
TOP1.5GS 06/90 7.62 OG EEXE datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 43POS datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
IR CON 12 SKT CRIMP GOLD 20-22 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS SKT datasheet.pdf