Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52B13-HE3-18
BZT52B13-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52B13-HE3-18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 500MW SOD-123
Datasheet Download
BZT52B13-HE3-18.pdf
Availability of BZT52B13-HE3-18
QUANTITY
BZT52B13-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52B13-HE3-18
Internal Part NumberEIS-BZT52B13-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)13V
Tolerance±2%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)9 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 10V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52B13-HE3-18
Related LinksBZT52B1, BZT52B13-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52B13-HE3-18 Details Description
Related parts for BZT52B13-HE3-18
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
TERM BLK SAKT 2 LT TS35 KRG datasheet.pdf
RELAY RACK 19" 42U DBL FRM UNASS datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 2POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 24M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CXP 24F MM50 OM3 ASSY OFNP 1M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER DUAL 5A 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf