Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52B39-E3-08
BZT52B39-E3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52B39-E3-08
Brief Description
DIODE ZENER 39V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52B39-E3-08.pdf
Availability of BZT52B39-E3-08
QUANTITY
BZT52B39-E3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52B39-E3-08
Internal Part NumberEIS-BZT52B39-E3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)39V
Tolerance±2%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)50 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 29V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52B39-E3-08
Related LinksBZT52B3, BZT52B39-E3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52B39-E3-08 Details Description
Related parts for BZT52B39-E3-08
IC RECEIVER IR 3.3V 38KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V X5R 1210 datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR MAX4951 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12V 44.80MM RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf