Vishay/Sprague TH3D476K016A0600
TH3D476K016A0600 picture photo
Mfg. Part Number
TH3D476K016A0600
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 16V 10% 2917
Datasheet Download
TH3D476K016A0600.pdf
Availability of TH3D476K016A0600
QUANTITY
TH3D476K016A0600 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3D476K016A0600
Internal Part NumberEIS-TH3D476K016A0600
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
High Temp Tantalum Capacitors for the Down-hole Drilling Market
Featured ProductTH3 Molded Solid Tantalum Surface Mount Chip Capacitors
PCN Design/SpecificationAutomotive Products Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TH3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3D476K016A0600
Related LinksTH3D476K, TH3D476K016A0600 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3D476K016A0600 Details Description
Related parts for TH3D476K016A0600
TVS DIODE 3VWM SOT353 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 590MA 756 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V datasheet.pdf
SENSOR PRES 1PSI DIFF 3V DIGITAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf