Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52B47-E3-18
BZT52B47-E3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52B47-E3-18
Brief Description
DIODE ZENER 47V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52B47-E3-18.pdf
Availability of BZT52B47-E3-18
QUANTITY
BZT52B47-E3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52B47-E3-18
Internal Part NumberEIS-BZT52B47-E3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)47V
Tolerance±2%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)70 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 35V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52B47-E3-18
Related LinksBZT52B4, BZT52B47-E3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52B47-E3-18 Details Description
Related parts for BZT52B47-E3-18
FIXED IND 4.7UH 1.68A 96 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 176LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC PRIORITY ENCODER SGL 16SOIC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW SOT323-3 datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 2VOUT 10W datasheet.pdf
SAFETY MAT 1200X600MM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf