Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52B5V6-E3-08
BZT52B5V6-E3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52B5V6-E3-08
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52B5V6-E3-08.pdf
Availability of BZT52B5V6-E3-08
QUANTITY
BZT52B5V6-E3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52B5V6-E3-08
Internal Part NumberEIS-BZT52B5V6-E3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±2%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52B5V6-E3-08
Related LinksBZT52B5, BZT52B5V6-E3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52B5V6-E3-08 Details Description
Related parts for BZT52B5V6-E3-08
CONN HEADER .100 SINGL STR 8POS datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 18W datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 787K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 120MA 13 OHM SMD datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf