IXYS Corporation IXFK74N50P2
IXFK74N50P2 picture photo
Mfg. Part Number
IXFK74N50P2
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 74A TO264
Datasheet Download
IXFK74N50P2.pdf
Availability of IXFK74N50P2
QUANTITY
IXFK74N50P2 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFK74N50P2
Internal Part NumberEIS-IXFK74N50P2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™, PolarHV™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C74A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs77 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs165nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds9900pF @ 25V
Power - Max1400W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Supplier Device PackageTO-264AA (IXFK)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFK74N50P2
Related LinksIXFK7, IXFK74N50P2 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFK74N50P2 Details Description
Related parts for IXFK74N50P2
DIODE GEN PURP 600V 5A DPAK datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 680 OHM 5% 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 42POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN JACKSCREW #4-40 .415 LONG datasheet.pdf
POT 1K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
IC TXRX LIN 5.0V LDO 8-DFN datasheet.pdf
MOUNTING PLATE datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf