Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52B62-G3-18
BZT52B62-G3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52B62-G3-18
Brief Description
DIODE ZENER 62V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52B62-G3-18.pdf
Availability of BZT52B62-G3-18
QUANTITY
BZT52B62-G3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52B62-G3-18
Internal Part NumberEIS-BZT52B62-G3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)62V
Tolerance±2%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)150 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52B62-G3-18
Related LinksBZT52B6, BZT52B62-G3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52B62-G3-18 Details Description
Related parts for BZT52B62-G3-18
CONN SPLICE CLOSED 16-22 AWG datasheet.pdf
INLET C18 4.8X0.8MM QC SCREW-ON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 500MA 320 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
MOD CBL 50FT REV STRAIGHT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND datasheet.pdf
CAP FILM 560PF 1% 630VDC AXIAL datasheet.pdf