Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52B7V5-HE3-08
BZT52B7V5-HE3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52B7V5-HE3-08
Brief Description
DIODE ZENER 7.5V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52B7V5-HE3-08.pdf
Availability of BZT52B7V5-HE3-08
QUANTITY
BZT52B7V5-HE3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52B7V5-HE3-08
Internal Part NumberEIS-BZT52B7V5-HE3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Tolerance±2%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)4 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52B7V5-HE3-08
Related LinksBZT52B7V, BZT52B7V5-HE3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52B7V5-HE3-08 Details Description
Related parts for BZT52B7V5-HE3-08
IC GATE XOR 1CH 2-INP 5-DSBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
GROUND TESTER GEO EARTH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf