Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52B8V2-G3-08
BZT52B8V2-G3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52B8V2-G3-08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 8.2V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52B8V2-G3-08.pdf
Availability of BZT52B8V2-G3-08
QUANTITY
BZT52B8V2-G3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52B8V2-G3-08
Internal Part NumberEIS-BZT52B8V2-G3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance±2%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)4.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52B8V2-G3-08
Related LinksBZT52B8, BZT52B8V2-G3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52B8V2-G3-08 Details Description
Related parts for BZT52B8V2-G3-08
HOOK-UP STRND 24AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 33 OHM 8SIP datasheet.pdf
LED MIDGET FLANGE BASE 28V GRN datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1W 12V 4SIP datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 979MA 200 MOHM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.6-5.05V 3W datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf