Diodes Incorporated BZT52C10S-7-F
BZT52C10S-7-F picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C10S-7-F
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 10V 200MW SOD323
Datasheet Download
BZT52C10S-7-F.pdf
Availability of BZT52C10S-7-F
QUANTITY
BZT52C10S-7-F Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C10S-7-F
Internal Part NumberEIS-BZT52C10S-7-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Design/SpecificationBond Wire 16/Sept/2008
Green Encapsulate 29/Aug/2008
Bond Wire 11/Nov/2011
PCN OtherMultiple Device Changes 29/Apr/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)10V
Tolerance±6%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C10S-7-F
Related LinksBZT52C, BZT52C10S-7-F Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BZT52C10S-7-F Details Description
Related parts for BZT52C10S-7-F
CAP ALUM 5600UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.82KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 12NS 28SOJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
INSERT TERMINATOR datasheet.pdf
REEL ARM EXTENSION datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG BLK SHLD 100' datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 5W T18 datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf