Diodes Incorporated BZT52C10S-7-F
BZT52C10S-7-F picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C10S-7-F
Brief Description
DIODE ZENER 10V 200MW SOD323
Datasheet Download
BZT52C10S-7-F.pdf
Availability of BZT52C10S-7-F
QUANTITY
BZT52C10S-7-F Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C10S-7-F
Internal Part NumberEIS-BZT52C10S-7-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Design/SpecificationBond Wire 16/Sept/2008
Green Encapsulate 29/Aug/2008
Bond Wire 11/Nov/2011
PCN OtherMultiple Device Changes 29/Apr/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)10V
Tolerance±6%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C10S-7-F
Related LinksBZT52C, BZT52C10S-7-F Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BZT52C10S-7-F Details Description
Related parts for BZT52C10S-7-F
IC REG LDO 12V 1A SC63 datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 182POS .050 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
OSC MEMS 19.44MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 200V 32A TO-263 datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 28VIN 3.3VOUT 16.5W datasheet.pdf