Diodes Incorporated BZT52C18T-7
BZT52C18T-7 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C18T-7
Brief Description
DIODE ZENER 18V 300MW SOD523
Datasheet Download
BZT52C18T-7.pdf
Availability of BZT52C18T-7
QUANTITY
BZT52C18T-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C18T-7
Internal Part NumberEIS-BZT52C18T-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Tolerance±6%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)45 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 12.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-79, SOD-523
Supplier Device PackageSOD-523
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C18T-7
Related LinksBZT52, BZT52C18T-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BZT52C18T-7 Details Description
Related parts for BZT52C18T-7
RES ARRAY 8 RES 8.2K OHM 16SOIC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 5.1A FLIP-FET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS VERT GOLD T/H datasheet.pdf
CBL STR FEMALE-R/A MALE 9POS 3' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CBL RIBN 15COND 0.050 BLK 328.1' datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
M SERIES POWER MODULE datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 400V RADIAL datasheet.pdf