Micro Commercial Components (MCC) BZT52C20-TP
BZT52C20-TP picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C20-TP
Brief Description
DIODE ZENER 20V 500MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C20-TP.pdf
Availability of BZT52C20-TP
QUANTITY
BZT52C20-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C20-TP
Internal Part NumberEIS-BZT52C20-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDiode Handling and Mounting
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20V
Tolerance±6%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)55 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 14V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C20-TP
Related LinksBZT52, BZT52C20-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
BZT52C20-TP Details Description
Related parts for BZT52C20-TP
CONN HR10A PLUG 20POS FEMALE datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 1.05KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-TSSOP datasheet.pdf
IC LINE DRVR/RCVR RS-232 20-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN FFC VERT 39POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
RES SMD 9.09M OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf