Diodes Incorporated BZT52C22-13
BZT52C22-13 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C22-13
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 22V 500MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C22-13.pdf
Availability of BZT52C22-13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZT52C22-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C22-13
Internal Part NumberEIS-BZT52C22-13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)22V
Tolerance±6%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)55 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 15.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C22-13
Related LinksBZT52, BZT52C22-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BZT52C22-13 Details Description
Related parts for BZT52C22-13
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 1.2A 12DFN datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 30SEC 28-TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 27.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.02KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY TIN 12POS datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE RA SKT datasheet.pdf