Diodes Incorporated BZT52C24LP-7
BZT52C24LP-7 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C24LP-7
Brief Description
DIODE ZENER 24V 250MW 2DFN
Datasheet Download
BZT52C24LP-7.pdf
Availability of BZT52C24LP-7
QUANTITY
BZT52C24LP-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C24LP-7
Internal Part NumberEIS-BZT52C24LP-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Design/SpecificationBond Wire 11/Nov/2011
DFN1006-2,DFN1006-3 Part Marking Chg 27/Oct/2015
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)24V
Tolerance±6%
Power - Max250mW
Impedance (Max) (Zzt)70 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 16.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-UFDFN
Supplier Device Package2-DFN1006 (1.0x0.6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C24LP-7
Related LinksBZT52C, BZT52C24LP-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BZT52C24LP-7 Details Description
Related parts for BZT52C24LP-7
EVAL MOD UCC3976,3977 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 600MA 140 MOHM datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 400MA 610 MOHM datasheet.pdf