Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52C3V6-HE3-08
BZT52C3V6-HE3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C3V6-HE3-08
Brief Description
DIODE ZENER 3.6V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C3V6-HE3-08.pdf
Availability of BZT52C3V6-HE3-08
QUANTITY
BZT52C3V6-HE3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C3V6-HE3-08
Internal Part NumberEIS-BZT52C3V6-HE3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Tolerance±5%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C3V6-HE3-08
Related LinksBZT52C3V, BZT52C3V6-HE3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52C3V6-HE3-08 Details Description
Related parts for BZT52C3V6-HE3-08
IGBT 600V 28A 100W TO247AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 240 OHM 0804 datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 1 TYPE A 31 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
762 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
SCR 800V 2000A B-PUK datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.6V SNT-4A datasheet.pdf