Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52C3V6-HE3-18
BZT52C3V6-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C3V6-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 3.6V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C3V6-HE3-18.pdf
Availability of BZT52C3V6-HE3-18
QUANTITY
BZT52C3V6-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C3V6-HE3-18
Internal Part NumberEIS-BZT52C3V6-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Tolerance±5%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C3V6-HE3-18
Related LinksBZT52C3V, BZT52C3V6-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52C3V6-HE3-18 Details Description
Related parts for BZT52C3V6-HE3-18
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC COMPARATOR W/REF 8-UMAX datasheet.pdf
CAP ALUM 11000UF 20% 50V FLATPCK datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 20W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 63.4 OHM 1% 30W datasheet.pdf