Micro Commercial Components (MCC) BZT52C3V6S-TP
BZT52C3V6S-TP picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C3V6S-TP
Brief Description
DIODE ZENER 3.6V 200MW SOD323
Datasheet Download
BZT52C3V6S-TP.pdf
Availability of BZT52C3V6S-TP
QUANTITY
BZT52C3V6S-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C3V6S-TP
Internal Part NumberEIS-BZT52C3V6S-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDiode Handling and Mounting
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Tolerance±6%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C3V6S-TP
Related LinksBZT52C, BZT52C3V6S-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
BZT52C3V6S-TP Details Description
Related parts for BZT52C3V6S-TP
IC ADC 16BIT 100KSPS 28SSOP datasheet.pdf
RES 27 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
17 CIR MTA-100 CONN BLUE LF datasheet.pdf
IC FPGA 186 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS W/SKT WALL datasheet.pdf
LIGHT PIPE 2MM -7MM ADAPTER 5.0" datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 10pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf
FILTER SAW RF 460.0MHZ SMD datasheet.pdf