Diodes Incorporated BZT52C3V9-13
BZT52C3V9-13 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C3V9-13
Brief Description
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C3V9-13.pdf
Availability of BZT52C3V9-13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZT52C3V9-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C3V9-13
Internal Part NumberEIS-BZT52C3V9-13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.9V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr3µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C3V9-13
Related LinksBZT52C, BZT52C3V9-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BZT52C3V9-13 Details Description
Related parts for BZT52C3V9-13
FUSE GLASS 1A 250VAC 2AG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 3.3A TO-262 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf