Vishay/Dale RNC55H7501BSR36
RNC55H7501BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7501BSR36
Brief Description
RES 7.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7501BSR36.pdf
Availability of RNC55H7501BSR36
QUANTITY
RNC55H7501BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7501BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H7501BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7501BSR36
Related LinksRNC55H7, RNC55H7501BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7501BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H7501BSR36
IC FPGA 684 I/O 957FCBGA datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 28AWG GRN MTA-100 datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 16V 9A RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 5.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 45D SQU datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf