Recom Power RP10-2405DEW/M2-HC
RP10-2405DEW/M2-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP10-2405DEW/M2-HC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 10W 9-36VIN +/-05VOUT
Datasheet Download
RP10-2405DEW/M2-HC.pdf
Availability of RP10-2405DEW/M2-HC
QUANTITY
RP10-2405DEW/M2-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP10-2405DEW/M2-HC
Internal Part NumberEIS-RP10-2405DEW/M2-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP10-EW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A, 1A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesOCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP10-2405DEW/M2-HC
Related LinksRP10-2405, RP10-2405DEW/M2-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP10-2405DEW/M2-HC Details Description
Related parts for RP10-2405DEW/M2-HC
IC 1.40V SUPPLY MONITOR SOT-23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1KV 1.6A TO277 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 650MA 230 MOHM datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP MICA 2000PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf