Diodes Incorporated BZT52C3V9-7-F
BZT52C3V9-7-F picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C3V9-7-F
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C3V9-7-F.pdf
Availability of BZT52C3V9-7-F
QUANTITY
BZT52C3V9-7-F Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C3V9-7-F
Internal Part NumberEIS-BZT52C3V9-7-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Design/SpecificationBond Wire 16/Sept/2008
Green Encapsulate 29/Aug/2008
Bond Wire 11/Nov/2011
PCN Assembly/OriginAssembly/Test Site Addition 01/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.9V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr3µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C3V9-7-F
Related LinksBZT52C, BZT52C3V9-7-F Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BZT52C3V9-7-F Details Description
Related parts for BZT52C3V9-7-F
IC REG FLYBACK INV ISO 5V 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 16POS datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 1X2 24WQFN datasheet.pdf
ANT YAGI VHF 142-150MHZ 70" datasheet.pdf
IC CPLD 8MC 15NS 20PLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 6V 5W SMBG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf